W tej części zostaną przedstawione dwa sposoby szyfrowania:
Pierwszy rodzaj szyfrowania oparty jest na przestawianiu znaków w danym tekście, a więc wszystkie znaki nadal będą w nim występować, ale będą poprzestawiane. Drugi rodzaj polega na zastępowaniu znaków innymi według pewnych kryteriów.
szyfrogram - jest to zaszyfrowana wiadomość
tekst jawny - jest to oryginalna wiadomość
szyfrowanie przesuwne - polega na przesunięciu liter w alfabecie o pewną stałą
szyfrowanie symetryczne - do szyfrowania i deszyfrowania wykorzystywany jest ten sam klucz
szyfrowanie asymetryczne - klucz szyfrujący jest inny niż deszyfrujący
kryptografia - jest to dziedzina zajmująca się zabezpieczaniem danych
kryptoanaliza - dziedzina badająca algorytmy szyfrujące pod kątem bezpieczeństwa, sprawdza na ile bezpieczny jest dany szyfr oraz czy da się go złamać bez znajomości klucza.
klucz publiczny i klucz prywatny - w tym przypadku klucz szyfrujący jest inny niż deszyfrujący (szyfrowanie asymetryczne), dodatkowo klucz szyfrujący jest upubliczniony - jest to klucz publiczny, natomiast klucz deszyfrujący zna tylko osoba, do której ma trafić zaszyfrowana wiadomość - taki klucz nazywamy kluczem prywatnym.
Klucz publiczny:
Klucz prywatny:
Proces:
Generowanie kluczy:
Szyfrowanie:
Odszyfrowywanie:
Nadawca nie potrzebuje klucza prywatnego odbiorcy do szyfrowania wiadomości. Klucz prywatny jest używany jedynie przez odbiorcę do odszyfrowywania otrzymanych zaszyfrowanych danych. Dzięki temu rozwiązaniu, nawet jeśli ktoś uzyska dostęp do klucza publicznego, nie jest w stanie odczytać oryginalnej wiadomości bez klucza prywatnego.
W praktyce, klucze publiczne i prywatne są zazwyczaj generowane za pomocą algorytmów matematycznych, takich jak RSA czy ECC, a procesy te są dobrze zabezpieczone przed łamaniem.
steganografia - ukrywanie tajnych wiadomości w wiadomościach, które nie są tajne